میاندرود , روستای سوربن
هدیه استفاده مفید احتمالی از این وبلاگ , فاتحه برای مرحوم احمد زارع و دیگر درگذشتگان روستا
جمعه 3 تیر 1390 :: نویسنده : محمود زارع
حامد خلیلی ازنی،پژوهشگر کیاسریایمیل نویسنده: (hamed.khaliliazni@yahoo.com)

* مقدمه

منطقه چهاردانگه كه اكنون با 1550 كیلومتر مربع وسعت در جنوب شهرستان ساری واقع شده است، بخش كوچكی از چهاردانگه تاریخی است.

در سال های اخیر قسمت وسیعی از این منطقه به استان سمنان (مانند فولاد محله) و تعداد زیادی از روستاهای منطقه استخر پشت به نكا و تعدادی روستا به بخش كلیجان رستاق الحاق شد.

 منطقه چهاردانگه به علت داشتن طبیعت بسیار زیبا (آب بندان پله، چشمه سورت،دریاچه چورت، قله شاه دژ و...) معادن ذغال سنگ، فلوئورین و شن و ماسه، زمین های كشاورزی و مراتع سرسبز، جاذبه مذهبی( امامزاده میرعماد وری ،میر افضل و... )نیز اماكن تاریخی (قلعه شاه دژ مار قلعه ، قلعه ازنی و....) شهرك و ناحیه صنعتی، قرار گرفتن جاده اصلی ساری - سمنان و با داشتن علمای بزرگی مانند آیت الله ملا صالح تیلكی -داماد علامه مجلسی- آیت الله شریعت مدار تیلكی- صاحب كتاب حجت الحق و توضیح المقاصد-آیت الله شریعت مدار كیاسری -صاحب كتاب شعایر النبی-آیت الله سید علی پاجایی -صاحب كتاب فقه فارسی-ملاسبز علی ازنیجی -خطاط معروف دوره قاجار- سید علی اكبر چالویی -خطاط معروف دوره قاجار-و.... و رجال سیاسی مانند علی اكبر داور -وزیر مالیه رضا خان- و... از ویژگی منحصر به فردی در سطح استان برخوردار است.(گرچه حق آن تا كنون ادا نشده است). در این مجال مختصری به تاریخچه مدارس منطقه اشاره می شود.


*مدرسه ابتدایی

 قبل از آغاز رسمی آموزش و پرورش در سطح كشور، آموزش بچه ها در مكتب خانه ها و حوزه های علمیه انجام می گرفت؛به همین دلیل در روستاهای منطقه مكتب خانه های متعددی دایر و علوم دینی را به بچه های آموزش می دادند که می توان حوزه های كیایر ، تیلك و ولویه را نام برد.

 اما اولین مدارس به سبك جدید قدمتی بیش از 100 سال در منطقه دارد. حسن اعظام قدسی معروف به اعظام الوزاره سال 1298خورشیدی  اولین حاكمی بود كه از طرف دولت برای چهاردانگه انتخاب شد.

او در كتاب خاطرات من چنین می نویسد:"دستور دادم كه كدخدایان هفت محله فردا در مسجد حاضر شوند و چند نفر معتمد نیز از هر محله آمده بودند.

 با دست به مدرسه و مسجد اشاره نمودم كه این مدرسه و مسجد شماست ، یك همچی مردمی و چنین جایی و آن وقت این مدرسه و مسجدشان است.

 مردم گفتند این مسجد و مدرسه موقوفه دارد و اشجع الملك حاكم آنجا در آمد این موقوفه را می گیرد اما خرج مدرسه و مسجد نمی كند."

 اعظام الوزاره در ادامه می گوید:" به اشجع الملك نامه نوشتم و ایشان 1500 تومان بابت مدرسه داد . با این پول و به كمك مردم شروع به ساخت مدرسه نمودم.برای ساخت میز و نیمكت از استاد غلامحسین كه نجار قابلی بود استفاده شد."

 اعظام الوزاره در مورد افتتاح این مدرسه چنین می نویسد:" از طرف هیئت دعوتی از محترمین دهات اطراف كیاسر به عمل آمد و نیز اعلان شد كه هر كس از اهالی دهات كه مایل باشد می تواند حاضر شود. مدرسه افتتاح گردید در چهار اتاق كه هر كدام شش میز و نیمكت گذارده شده بود و در این مدرسه 30 نفر دانش آموز مشغول به درس خواندن شدند."

 متاسفانه اعظام الوزاره هیچ تاریخی برای افتتاح مدرسه و نام معلمان آن ذكر نمی كند. خلیلی و شریعت نژاد در باره اولین مدرسه دولتی چنین آوردند:" اولین مدرسه كیاسر در سال 1304 (ش) دایر و اولین معلم آن شیخ سیف الله یساری بود."

 آنها در كتاب خود نام تعدادی از دانش آموزان این مدرسه را در سال 1304 به شرح زیر نام می برند: گل عمو مهدی نژاد، سیف الله شریعت زاده ،باقر واحدی،اكبر رضایی ، علی آقا شریعت نژاد، ابراهیم سعیدی، محمد علی شیخی، مصطفی سعیدی، ابوالقاسن خلسه و اسماعیل فیاضی.

 بعد از مدرسه كیاسر مدرسه دولتی بوستان ایول در 1327، مدرسه دولتی كنیم در سال1333،مدرسه دولتی وری1335 ،مدرسه دولتی ازنی در سال 1338 و مدرسه دولتی لنگر در سال1338دایر شد.

 اولین مدرسه ابتدایی دخترانه در سال 1350 به نام فردوسی كیاسر به مدیریت آقای نریمان معتمدی شارك دایر شد.

* مدرسه راهنمایی 

 با تغییر نظام آموزشی در سال 1345 به صورت 5 سال ابتدایی، 3 سال راهنمایی تحصیلی و 4 سال متوسطه، این طرح از مهر سال 1350 جایگزین طرح قدیمی 6 سال ابتدایی و 6 سال متوسطه شد. در نتیجه اولین مدارس راهنمایی تحصیلی در سطح كشور در مهر 1350 فعایت خود را آغاز نمود.

 اولین مدرسه راهنمایی تحصیلی در منطقه چهاردانگه در سال 1352(ش) در كیاسر تحت عنوان مدرسه راهنمایی تحصیلی ملی البرز به صورت مختلط و با 58 نفر دانش آموز 42 نفر پایه اول و16 نفر پایه دوم شروع به فعالیت کرد.

 این مدرسه ملی به همت آقایان احمد ملكی، محمد كفشگر، مهدی محمد نژاد، عبدالوهاب رادمهر، سید مهدی وحدت، قدرت تسلیمیان، مصطفی مصطفی پور، انبیا مصطفی پور، محمد تیرگری، علی اكبر گوهردهی، جمال سلیم بهرامی و رضی جمالی دایرشد.

 اولین مدیر این مدرسه آقای احمد ملكی و دبیران آن محمد تیرگری، علی اكبر گوهردهی، جمال سلیم بهرامی، عزیز الله رافعی ، فیروز آتشیان و مسیح سلیم بهرامی بودند.

 شهریه این مدرسه هر ماه 500 ریال بود. این مدرسه تا سال 60 -59 به همین نام فعالیت نمود و درآن سال به مدرسه شهید مطهری تغییر نام داد كه تاكنون به همین نام در كیاسر مشغول آموزش به نو نهالان این مرز بوم است.

 اولین مدرسه دخترانه رهنمایی تحصیلی كیاسر در سال 1360 با 43 نفر پایه اول ، 26 نفر پایه دوم و 24 نفر پایه سوم به نام معلمان فعالیت خود را آغاز کرد.

 اولین مدیرخانم نسرین مطهری ملكشاهی و دبیران آن صدیقه كلانتری (ادبیات) شهناز كبیری(ریاضی) آقای جلالی و نسرین مطهری( علوم تجربی) بودند.

 در سال 1356 مدرسه راهنمایی تحصیلی خالخیل، 1359 مدرسه راهنمایی تحصیلی سعید آباد و در سال 1361 مدرسه راهنمایی تحصیلی روستای ازنی فعالیت خود را برای تعلیم تربیت دانش آموزان منطقه آغاز نمود و این خود شروع گسترش علم دانش در سطح منطقه بود.

* دبیرستان

 در منطقه چهاردانگه اولین جرقه تشكیل دبیرستان در كیاسر به سال 1338 برمی گردد. خلیلی و شریعت نژاد در این مورد چنین می نویسند:" آقای مهدی محمد نژاد در سال 1338 تشكیل دبیرستان را در كیاسر مطرح نمودند و جناب آقای عمادی هم كه در این زمان سرپرستی مدارس دودانگه و چهاردانگه را داشتند با این طرح موافقت و استان هم با شرط اینكه همان معلمان ابتدایی كار تدریس را به طور رایگان انجام دهند موافقت نمود و مدرسه با 19 نفر دانش آموز در پایه اول شروع به كار نمود."

 اما این مدرسه به علت اختلافات محلی شكست می خورد و سال های متمادی به علت نبودن دبیرستان در منطقه دانش آموزان مجبور به ترك تحصیل شدند.

بعد از 20سال اولین دبیرستان كیاسر در سال 1358 با مساعدت آل رضا -رییس آموزش و پرورش شهرستان ساری- تشكیل شد.

 این دبیرستان به صورت مختلط در پایه های اول انسانی و دوم اقتصاد در منزل مسكونی حاج حسن حسینی به نام دبیرستان البزر شروع به فعالیت کرد.

 اولین مدیر این دبیرستان میر عقیل میرشفیعی و دبیران آن مهدی محمد نژاد لیسانس ادبیات، محمد فیاضی لیسانس الهیات، اكبر عباسی لیسانس الهیات و كلانتری لیسانس شیمی بودند. دبیرستان البرز كیاسر در سال 1360 به نام امام حسین (ع) كیاسر تغییر نام داد.

 اولین دبیرستان دخترانه در سال 1361 به صورت مجزا اما ضمیمه دبیرستان امام حسین (ع) كیاسر فعالیت خود را آغاز کرد.

 از سال 1363 از دبیرستان امام حسین(ع) كیاسر جدا و ضمیمه راهنمایی معلمان كیاسر به كار خود ادامه داد، اما در سال 1369 به نام دبیرستان دخترانه زینبیه فعالیت خود را به صورت مستقل شروع کرد.

 در سال 1368 دبیرستان امام جعفر صادق نوكنده (اكنون به علت كمبود دانش آموز تعطیل شده)، 1370 دبیرستان شبانه روزی امام حسن مجتبی گرماب و در سال 1374 دبیرستان المهدی (عج) پشتكوه فعالیت خود را در منطقه آغاز نمودند. http://www.mazandnume.com/?PNID=V12195نوع مطلب : روستای تیلک، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


...محمود زارع
...مازندران,ساری,روستای سوربن, مقالات محمود زارع,

مدیر وبلاگ : محمود زارع
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


آثار و تالیفات محمود زارع


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات