میاندرود , روستای سوربن
هدیه استفاده مفید احتمالی از این وبلاگ , فاتحه برای مرحوم احمد زارع و دیگر درگذشتگان روستا
پنجشنبه 18 خرداد 1391 :: نویسنده : محمود زارع
سوربن(میاندرود):مطلبی تحت عنوان آشنایی با جنگل کولا از وبلاگ روستای پایین کولا که جناب واردی کولایی آنرا اداره میکنند دیدم که عینا آنرا در این پایگاه قرار میدهیم . بنوشته این وبلاگ روستای پایین کولا روستایی زیبا و سر سبز در شش کیلومتری شهرستان ساری (مرکز استان مازندران) است که بنا بگفته مدیر این وبلاگ پایین کولا پیشینه ای طولانی و تاریخی داشته و الحمد لله بیش از هزار و یکصد سال است که افتخار میزبانی آستان مبارک حضرت امامزاده عبد الله (ع) از فرماندهان دلیر علویان طبرستان را دارا می باشد .

گر چه روستای پایین کولا در محیطی مصفا و در میان فضای سبز و درختان زیبا محصور است، ولیکن قسمت اعظم این درختان همانند نارنگی ، پرتقال ، انجیر ، انگور ، گردو ، ازگیل ، آلوچه ، انار ، صنوبر ، تبریزی و غیره دست کاشت و پرورشی می باشند که غیر جنگلی محسوب شده و توسط اهالی در طول سال کم و زیاد می گردند.

 علاوه بر آن ها ، روستای پایین کولا با فاصله اندک ( حدود سه کیلومتر )از جنگل بزرگ و مهمی نیز بهره مند است که در این دو دهه اخیر مورد توجه مسئولین امر قرار گرفته است.


قسمت مهمی از جنگل کولا مورد بهره برداری قرار گرفته و پس از آن بازسازی شدند ، ولی قسمت های دیگری هنوز بهره برداری نشده و به شکل سابق باقی مانده اند.

درختان خودروی جنگل کولا عبارتند از : انجیلی ، ممرز ، بلوط ، اوجا ، نم دار ( ناروند )، ازّار (آزاد) ، چنار ، کاندس ( ازگیل جنگلی ) ، ولیک ، انار ، انجیر ، کلقو ، مرس ، راش ، گردو ، توسکا و غیره .

ولیکن بعد از بهره برداری و بازسازی مجدد درختانی چون بلوط ، کاج ، راش ، آزاد ، افرا ، نم دار ، ملچ ، و امثال آن ها کاشته می شوند که کاربرد صنعتی بهتر و بیشتری داشته و یا سریع الرشد می باشند.

از بین درختان پرورشی جنگل کولا ، درخت کاج نمود خوبی نداشته است . زیرا در بارندگی زمستان سال 1390 تعداد زیادی از آن ها افتاده و از ریشه بیرون آمدند و مزاحم سایر درختان شده اند که پیمانکاران ناچار به قطع آن ها شدند.

به هر روی ، جنگل پایین کولا در سمت شرق این روستا قرار داشته و هم چنان ادامه پیدا نموده و به جنگل های جنوب نکا و بهشر می پیوندد و مقدار اندکی نیز در جنوب و شمال شرقی پایین کولا جنگل وجود دارد.

در گذشته این جنگل انبوه و مهم در اختیار افراد بومی و پرورش دهندگان گاوهای محلی بوده که به آن ها " گالش " می گفتند. گالش ها جنگل مازندران را بین خود تقسیم و هر کدام بخشی از آن را که بین پنجاه تا صد هکتار و حتی گاهی بیشتر هم بود جهت پرورش حیوانات محلی در اختیار داشتند و اراضی جنگلی آن ها را مرتع  می گفتند. هر مرتع نام خاص خود را داشت و هنوزاهالی روستا بخش های جنگل را با نام مراتع قبلی می شناسند.

مراتع جنگلی پایین کولا عبارت بودند از : یک من ، اُسّلو ، صاع ، تابر سره ، لِش ، ثلث ، بریا ، کنده بن ، میرقسّل ، زرد رف ، سرخ تیل ، مه شکن ، چفت سره ، نرگسک ، ول انجیلی ، موزی سره ، ششاربن ، خیپور ، هلی چال ، لَرک اندون ، باسکاتی ، ازّارسی و ...

البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی ، گالش ها را به تدریج از جنگل ها خارج و این سرمایه عظیم ملی را از آسیب رسانی آنان و یا تخریب کنندگان محلی نجات دادند و به بهره برداری و بازسازی آن اقدام نمودند که امر مبارکی است ولی به شرط آن که پیمان کاران به قراردادهای خویش عمل کرده و بعد از بهره برداری آن ها را به امان خدا رها نکرده و در بازسازی آن ها اقدام جدی نمایند.

در تصویر زیر موقعیت مراتع جنگلی سمت شرق پایین کولا را می توانید ملاحظه نمایید( عکس زمینه تزیینی است و مربوط به این مراتع نیست).

نوع مطلب : روئیدنی های منطقه، آبادی های منطقه، مطالب عمومی، 
برچسب ها : کولا، پایین کولا، جنگل، واردی، نارنگی، پرتقال، انجیر، انگور، گردو، ازگیل، آلوچه، انار، صنوبر، تبریزی، انجیلی، ممرز، بلوط، اوجا، نم دار ( ناروند )، ازّار (آزاد)، چنار، کاندس ( ازگیل جنگلی )، ولیک، کلقو، مرس، راش، توسکا، یک من، اُسّلو، صاع، تابر سره، لِش، ثلث، بریا، کنده بن، میرقسّل، زرد رف، سرخ تیل، مه شکن، چفت سره، نرگسک، ول انجیلی، موزی سره، ششاربن، خیپور، هلی چال، لَرک اندون، باسکاتی، ازّارسی،
لینک های مرتبط : چشمه باداب (بادو = باد او ) سورت ساری + عکسها، روستا....!، اطلاعات عمومی روستای پایین کولا با تفکیک سه محل : کولا ، وارد محله و سانخیل، مکان " دربند کولا " کجا است؟، نوبهار مازندران با نگاهی به قله دماوند، استمرار محرومیت روستای " پایین کولا "، قدمت تاریخی کولا،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


...محمود زارع
...مازندران,ساری,روستای سوربن, مقالات محمود زارع,

مدیر وبلاگ : محمود زارع
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


آثار و تالیفات محمود زارع


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات