میاندرود , روستای سوربن
هدیه استفاده مفید احتمالی از این وبلاگ , فاتحه برای مرحوم احمد زارع و دیگر درگذشتگان روستا
سوربن(میاندرود):وبسایت مازند نومه در پست اخیرش به مسائل مهم ( رویداهای شاخص ) استان طی سال 90 بقلم خانم حسنپور پرداخته است که ما ضمن آنکه این مجموعه را کامل نمیدانیم ولی بجهت یادآوری و آرشیو آنرا در اینجا منتشر میکنیم ( فروغ زارع - وبلاگ روستای سوربن )

مازندنومه،ربابه حسین پور:روزهای پایانی سال 90 را سپری می كنیم؛سالی كه با چالشی رسانه ای(سریال پایتخت) در مازندران آغاز شد و با اتمام سال هنوز هم با این چالش ها(مشخص نشدن وضعیت برخی حوزه های رای گیری در استان)دست و پنجه نرم می كنیم.

*سالی که نکوست...

سال 90 با پخش سریال «پایتخت» از صدا و سیما و جنجال رسانه ای پیرامون آن شروع شد،طوری که حتی برخی از مسوولان استان هم بی محابا خود را آلوده چنین موضوع نه چندان مهمی كردند!


تمام انرژی ابتدای سال صرف نقد و بررسی این سریال شد،حتی برخی از منتقدان افراطی خواستار توقف پخش آن شدند و كار را به پایتخت كشاندند كه البته خواسته آنها ره به جایی نبرد و این سریال كه نمایش صداقت بود و نه حماقت ، خیلی خوش و بخردانه به فرجام رسید.فروردین ما این گونه گذشت.

*اسب هایی که رم کردند!

تازه ماجرای سریال پایتخت و تب و تاب ناشی از آن اندکی فروكش كرده بود كه ناگهان خبر رسید اسب های میدان امام ساری گم شده اند.

خبر به سرعت برق و باد پیچید و باز هم جنجالی نو شروع شد.مازندران و به خصوص مرکز استان باز اسیر حاشیه ها شد.بسیاری از مردم و خبرنگاران از ناپدید شدن شبانه اسب ها ناراحت شدند.آن ها می گفتند:خاطرات زیاد و عكس های یادگاری خردسالی و كودكی بی شماری با این اسب ها داریم چگونه این اسب ها ناپدپد شدند؟!

چند روز از ناپدید شدن مجسمه های اسب میدان امام ساری نگذشته بود که مسوولان اعلام كردند اسب ها گم نشده اند بلكه چون با نام میدان امام خمینی(ره) سنخیت نداشتند آنها را به جای دیگری منتقل كردیم تا بعد ها در جای مناسبی نصب شود!

احساسات مردم و برخی هنرمندان از جمله عبدالحسین مختاباد جریحه دار شده بود.شهرداری چی ها قبل از جانمایی،در اقدامی عجولانه و شتاب زده اسب های بیچاره را كندند و به کشتارگاه قدیمی انتقال دادند و تاكنون هم از سرنوشت اسب های زبان بسته خبری نیست!

این جنجال بزرگ خرداد ماه 90 بود و اوج قضیه هم آن جا بود که دعوای رسانه ای میان هنرمند معروف و نكته بین استان دكتر عبدالحسین مختاباد و معاون سیاسی و امنیتی استان درگرفت و میانه آنها حسابی شكرآب شد.در این میان برخی رسانه ها از اصل قضیه غافل و به تخریب و موضع گیری علیه مختاباد مشغول شدند!

*سفرت به خیر اما...!

در حالی كه هنوز ذهن مردم و خبرنگاران،درگیر ماجرای عجیب مجسمه اسب های میدان امام ساری بود،اواخر بهار امسال ماجرای سفر 40 تن از مدیران استان به ترکیه جنجال آفرین شد،به طوری که بازتاب آن به بخش خبری 20:30 دوشنبه 30 خرداد هم کشیده شد.

سفر دسته جمعی مدیران مازنی كه البته بعدها سفر به استامبول تركیه تایید شد نه شهر معروفش آنتالیا،در نهایت با تدبیر برخی از مسوولان ارشد و شکایت از روزنامه ای که نخستین بار علیه این سفر مطالبی را نوشته بود،تمام شد!

*استخاره کردم،خوب نیومده!

سه ماه اول سال 90 بسیار جنجالی بود.در ادامه این جنجال های رسانه ای اواخر خرداد ماه موضوع استخاره جناب استاندار برای لغو مسوولیت فرمانداری بابایی مدیر سازمان همیاری شهرداری های استان دردسر ساز شد .

در ادامه،طاهایی در ارتباط با این ماجرا با رادیو سراسری صحبت کرد و حین اظهاراتش از خبرنگار مجردی انتقاد کرد!

در نهایت هم ماجرا با دلجویی از خبرنگار و سپس ازدواج او ختم به خیر شد.

*ما گرسنه ایم!

تجمع مكرر کارگران نساجی قائم شهر و دست به دامان استاندار و معاون او شدن هم از رویدادهای مهم سالجاری بود كه البته به جایی نرسید و آنان ناچار شدند در سفر رییس جمهوری به مازندران با پرتاب لنگه كفش دادشان را فریاد بزنند كه ظاهرا آن هم در دالان بی خیالی مسوولان استان زندانی ماند.

رییس جمهوری برای مراسم سالگرد مرحوم كردان به مازندران آمده بود كه در آن مجلس دلگویه های فرزند كردان قابل تامل و شنیدنی بود.

وی مسوولانی كه در حق پدرش ظلم كرده و موجب مرگ زودهنگامش شدند از جمله رییس مجلس را با ادبیات خاصش نواخت.

در همان مجلس بود كه فردی از میان معترضان لنگه كفشی را به سمت رییس جمهوری پرتاب كرد اما احمدی نژاد با اعتماد به نفس بدون اینكه رشته كلام از دستش خارج شود به سخنرانی اش ادامه داد.

البته مسئولان با اطلاعیه های پی در پی فرد پرتاب كننده كفش را کارگر نساجی ندانستند و گفتند او همان فردی بود كه دردوره خاتمی به سمتش تخم مرغ پرتاب كرده بود!

*روز مازندران و باقی ماجراها!

مراسم روز مازندران هم رویداد جالب دیگری بود كه با 6 روز تاخیر در 20 آبان ماه برگزار شد. روزی كه به گفته بسیاری از فرهنگ دوستان و استادان ، فقط در حد رفع تكلیف برگزار شد.

همان زمان یکی از پژوهشگران استان به مازندنومه گفته بود:"برگزاری روز مازندران در حد یك شوخی است و مسوولان از این شوخی ها با مردم مازندران زیاد می كنند، سالی یك بار دور هم جمع می شوند و می خواهند پولی خرج كنند و یادشان می افتد كه چنین روزی وجود دارد!"

در نهایت مراسم روز مازندران در سالن سید رسول حسینی ساری در حد یک جُنگ متوسط برگزار شد.

*ماراتن پرهزینه و نفس گیر

آخرین رویداد سال 90 كه بسیار نفس گیر بود ، نهمین دوره انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی بود كه طی آن بعضی از نامزدها رد صلاحیت و بسیاری هم از سوی رقبا تخریب شدند و در نهایت 11 نماینده استان مشخص شدند.

در این دوره محمد دامادی كاندیدای جوان(متول 1358)از مركز استان با تبلیغات وسیع و پرتره های جذاب و بهره گیری از كارنامه پدرش مرد موفق میدان شد.

تغییر هر دو نماینده قائم شهر وسوادکوه و راهیابی دو چهره تازه،تغییر نماینده نوشهر و چالوس،تایید صلاحیت دقیقه نودی نیکنام وشمس در حوزه رامسر و تنکابن ، رد صلاحیت کریمی نماینده اصولگرای بابل،عدم ورود نریمان نماینده اصلاح طلب مجلس هشتم،راه یابی دو چهره جدید از حوزه بابل و جالب تر از همه پیروزی فیاضی و شکست پدر پارلمان ایران از عجایب انتخابات اسفندماه در مازندران بود.

به پایان سال 90 رسیده ایم.مازندران امسال اسیر حواشی بود و از اصل غافل ماندیم. بسیاری از پروژه ها ناتمام مانده و تكمیل آنها به سال های بعد موكول شد،پروژه هایی مثل پالایشگاه ساری،كارخانه زباله سوز،چهاربانده كردن برخی محورها از جمله گهرباران،افتتاح نشدن برخی پروژه ها از جمله پل ذغال چال ساری و ...بعضی پروژه های استانی هنوز تا اجرایی شدن فاصله ها دارند،فاصله هایی به درازای وعده و وعید مسوولان!

بنا به دلایلی نوروز سال آینده،پایتخت دو را از تلویزیون تماشا نمی کنیم،آیا فروردین بی حاشیه و سال کم حاشیه ای خواهیم داشت؟

نوع مطلب : مطالب عمومی، مناسبتها، 
برچسب ها : مازندران، سال 90، مازندنومه، رویدادها، حوادث،
لینک های مرتبط : سال 90 ، سال حاشیه ها،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


...محمود زارع
...مازندران,ساری,روستای سوربن, مقالات محمود زارع,

مدیر وبلاگ : محمود زارع
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


آثار و تالیفات محمود زارع


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات