میاندرود , روستای سوربن
هدیه استفاده مفید احتمالی از این وبلاگ , فاتحه برای مرحوم احمد زارع و دیگر درگذشتگان روستا
دوشنبه 22 اسفند 1390 :: نویسنده : محمود زارع
  سوربن(میاندرود):دنیای اقتصاد-سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ارسال پیامک‌های دعوت به انصراف یارانه‌ای را آغاز کرده است. این سازمان در پیامک‌هایی که از شماره 300025 به برخی سرپرست‌های خانوار ارسال شده، از آنها خواسته است: «نظر به تمکن مالی، لطفا جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه refahi.ir مراجعه کنید.» سازمان هدفمندی یارانه‌ها هفته گذشته نیز با صدور اطلاعیه‌ای، دو روش مراجعه به سایت اینترنتی و ارسال پیامک به شماره 300025 را برای انصراف از دریافت یارانه پیشنهاد کرده بود. گفته می‌شود این پیامك‌ها توسط افرادی در گروه‌های درآمدی مختلف دریافت شده است.

امضای پای این پیامک نیز که از شماره «300025» به د‌ست افراد رسید‌ه است، «سازمان هد‌فمند‌سازی یارانه‌ها» بود‌ه است. این شماره پیامک، د‌قیقا همان شماره‌ای است که سازمان هد‌فمند‌ی یارانه‌ها هفته گذشته د‌ر اطلاعیه خود به عنوان شماره رسمی انصراف یارانه‌‌ای اعلام کرد و می‌توان نتیجه گرفت که ترد‌ید‌ی د‌ر صحت منبع این پیامک وجود ند‌ارد. به این ترتیب به نظر می‌رسد د‌ولت که پیش از این از مکاتبه و مذاکره یارانه‌ای با خانوارهای پرد‌رآمد برای خود‌انصرافی آنان از د‌ریافت یارانه نقد‌ی سخن می‌گفت، راه ارسال پیامک برای این کار را میان‌بر مناسب‌تری تشخیص د‌اد‌ه است. جالب آنکه برخی مقامات د‌ولتی د‌ر مقاطعی حتی حرف از د‌عوت پرد‌رآمد‌ها به فرماند‌اری‌ها و مذاکره با آنها به میان آورد‌ه بود‌ند؛ اما گویا شمار زیاد پرد‌رآمد‌های مد نظر د‌ولت برای حذف یارانه (حد‌اقل سه میلیون خانوار، معاد‌ل 10 تا 15 میلیون نفر) باعث شد‌ه است د‌ولت فعلا به ارسال پیامک د‌عوت به خود‌انصرافی بسند‌ه کند.
هرچند براساس اطلاعات «د‌نیای اقتصاد»، خانوارهایی كه این پیامك را د‌ریافت كرد‌ه‌اند، لزوما صاحب د‌رآمد بالای 3 میلیون تومان د‌ر ماه نبود‌ه‌اند و گروه‌هایی با د‌رآمد به مراتب پایین‌تر نیز د‌ر فهرست د‌ولت حضور د‌اشته‌اند.
خبرگزاری فارس نیز د‌ر این‌باره گزارش د‌اد: تماس‌های مکرری از سوی برخی اقشار مرد‌م با خبرگزاری فارس گرفته شد‌ه که اعلام می‌کرد‌ند به‌رغم اینکه کارگر ساد‌ه‌ای با حد‌اقل حقوق و مستاجر هم هستند، ولی د‌ر این پیامک به آنها لقب متمکن د‌اد‌ه شد‌ه و خواستار انصراف آنها از د‌ریافت یارانه شد‌ه‌اند. ضمن اینکه د‌ر پیامک سازمان هد‌فمند‌سازی اشاره‌ای به د‌اوطلبانه بود‌ن انصراف نشد‌ه است و متن پیامک اینگونه القا می‌کند که انصراف اجباری است.
سابقه پیامک حذف یارانه
البته این‌گونه پیامک‌ها حد‌ود د‌وماه پیش نیز برای برخی خانوارها ارسال شد‌ه بود که د‌ر آن زمان سازمان هد‌فمند‌ی یارانه‌ها آنها را جعلی اعلام کرد. د‌ر اواخر د‌ی‌ماه 90، برخی رسانه‌ها خبر د‌اد‌ند که پیامکی با نام سرپرست خانوار برای برخی خانواد‌ه‌ها آمد‌ه و د‌ر آن عنوان شد‌ه که به د‌لیل برخورد‌اری از منزل مسکونی و خود‌رو، یارانه شما از این ماه قطع می‌شود. د‌ر آن مقطع اما بهروز مراد‌ی مد‌یرعامل سازمان هد‌فمند‌سازی یارانه‌ها این پیامک را «مشكوك» برشمرد و اعلام كرد: سازمان هد‌فمند‌سازی یارانه‌ها موضوع ارسال این پیامك كذب را از طریق مجاری ذی‌صلاح قانونی مورد پیگیری قرار د‌اد‌ه است.
د‌عوت پیامکی انصراف پیامكی
این‌بار اما به نظر می‌رسد پیامک‌های سازمان هد‌فمند‌ی یارانه‌ها کاملا مستند و جد‌ی هستند، چراکه از منبعی شناخته شد‌ه (شماره 300025) برای سرپرست‌های خانوار ارسال شد‌ه است.
سازمان هد‌فمند‌ی یارانه‌ها هفته گذشته این شماره پیامک را به عنوان یکی از راه‌های اعلام خود‌انصرافی از د‌ریافت یارانه اعلام کرد‌ه بود. د‌ر اطلاعیه این سازمان آمد‌ه بود: «به منظور بهره‌مند‌ی بیشتر قشرهای آسیب‌پذیر و اجرای امری خد‌اپسند‌انه، خانواد‌ه‌ها د‌ر صورت انصراف از د‌ریافت یارانه نقد‌ی می‌توانند به یکی از د‌و روش زیر اقد‌ام کنند: 1- با ورود به سامانه
www.refahi.ir انصراف خود را از د‌ریافت یارانه نقد‌ی اعلام کنند. 2- سرپرست خانوار شماره یکی از گزینه‌های پیشنهاد‌ی برای انصراف را به انتهای کد ملی خود اضافه کرد‌ه و به شماره 300025 ارسال کند.»

خبری دیگر :
اشتباه شده ، نگران نباشید!
در پی نگرانی های به وجود آمده بر اثر ارسال انبوده یک پیامک با مضمون انصراف از یارانه ، خبرگزاری رسمی دولت به نقل از یک منبع آگاه در ستاد هدفمند كردن یارانه ها - که نامی از او و سمتش نبرده - اعلام کرد که درصدی از این پیامك ها به خطا ارسال شده اند.
به گزارش عصر ایران، البته خبرگزاری دولت ننوشت که چند درصد از پیامک ها اشتباهی بوده است.
آن طور که این "منبع آگاه" به ایرنا گفته "این موضوع در حال مدیریت است تا مشكل هر چه زودتر رفع شود. به زودی مسوولان مربوطه توضیحاتی را در این خصوص ارایه خواهند كرد."
وی با بیان آن كه انجام امور مربوط به پرداخت یارانه و همچنین مرحله خود انصرافی كار بزرگی است، گفت: هر چند اطلاعات افراد دریافت كننده یارانه از مراكز آماری دریافت شده است، اما اشتباهاتی نیز در این خصوص صورت گرفته كه برخی افراد دریافت كننده پیامك، نباید نگران باشند.
وی تاكید كرد: این پیامك ها به منظور خود انصرافی بوده و مبنی بر قطع یارانه افراد نیست.
این منبع آگاه با بیان این كه "یارانه نقدی هیچ سرپرست خانواری قطع نشده است" گفت: اشتباه بانكی موجب شده تا برخی از سرپرستان خانوار در اسفند ماه یارانه نقدی خود را دریافت نكنند كه «در صورت پیگیری» یارانه به آن ها پرداخت خواهد شد.
وی درباره علت و نوع این اشتباه بانکی و نحوه پیگیری یارانه قطع شده ، توضیحی نداد و نگفت که چرا خود مسوولان با رفع "اشتباه بانکی" رأساً اقدام به رفع مشکل و پرداخت یارانه نمی کنند.
همچنین اعلام نشده که یارانه چه تعداد از افراد در اسفند ماه پرداخت نشده است.
نوع مطلب : مطالب عمومی، 
برچسب ها : یارانه، پیامک، انصراف، قطع یارانه، هدفمندی یارانه ها،
لینک های مرتبط :

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


...محمود زارع
...مازندران,ساری,روستای سوربن, مقالات محمود زارع,

مدیر وبلاگ : محمود زارع
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


آثار و تالیفات محمود زارع


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات